A macskk csaldfja krlbell 35 milli vre vezethet vissza. Az ez id alatt megjelent szmos faj mindegyike rendelkezik valamilyen "macskaszer" vonssal. Mind nagyszer ragadozk. Ma a hzimacskval egytt sszesen 36 macskafajt ismernk. A hsev llatok kzl taln a macska tudott a legtkletsebben alkalmazkodni a zskmyszerz letmdhoz.
sk
A tudsok szerint csak nhny kisebb llatfaj lhette tl a dinoszauruszokat is kipusztt 66 milli vvel ezeltt bekvekezett termszeti kataszrft. Ezek apr, nagyrszt rovarokkal tpllkoz llatok lehette. Ezekbl fejldtt ki az n. miacid csoport, amely ksbb kt ragadoz alcsoportra vlt szt: Az jvilgi gra(medvk, kutyk, fkk, mosmedvk, oroszlnfkk, menytek) s az vilgi gra(macskk, mangusztk, hink, cibetmacskk). Az egyik ilyen miacid leszrmazott, a Proailurus 35 milli vvel ezeltt lt. Minden olyan tulajdonsggal rendelkezett, amelyek a macskt ma is nagyszer ragadozv teszik: hajlkony, frge test; rugalmas vgtagok, les karmok s szemfogak, valamint kivl trbeli lts. Egy msik faj, a 10-15 milli vvel ezeltt Eurzsiban l Pseudailurus a ma ismert ocelthoz volt hasonl. Ebbl az si fajbl fejldtek ki a klnbz macskafajok.
A macskaflk csaldja
Ma a 270kg-os tigrisektl az egy kils feketelb macskkig sszesen 36 klnbz macskafajt ismernk. A tudsok a macskk csaldjnak genetikai felptst tanulmnyozva nyolc csoportot klnbztetnek meg. Az egyik ilyen csoportba tartoznak a hzimacskk. Ltezik kt olyan faj is, amelyek sehov sem sorolhatak. A Fldet benpest emlsllatok kzl a macskk terjednek el leginkbb. Az egykor, szinte minden kontinensen szabadon kborol vadon l macskaflket az utbbi 10 000 v sorn jelentsen visszaszortotta egyetlen komoly ellensgk, az ember.
Jellegzetes haraps A tigris s a hzimacska ers llkapcsban l les szemfogak a macskaflk sajtos jellemzi.
VADON L MACSKAFLK
Jllehet a genetikai elemzs fnyt dertett a macskk rokonsgi kapcsolatainak titkaira, mgis keveset rul el arrl, hogyan lnek s viselkednek ezek az llatok. Az kolgusok szerint a macskk mret szerinti (nagy, kzepes s kicsi) csopostostsa nha clrevezetbb, mint a rokonsgi kapcsolatok alapjn.
Nagymacskk
Az oroszln s a tigris a legnagyobb termet macskafle. Mindkt fajnak nagy test zskmnyra van szksge, mert tl nagyok ahhoz, hogy apr vadakkal csillapthassk az tvgyukat. Az zsiai erdkben l tigrisek szarvasokra, vaddisznkra s vad szarvasmarhkra vadsznak. Az afrikai sksgon az oroszlnok antilop-, gn- s zebracsordkra lesnek.
Harci ltzet A tigris flelmetes ragadoz. Bundjnak jellegzetes cskjairl rgtn felismerhet, amely rossz fnyviszonyok kztt j lcaknt is szolgl.
Vdett leskamra A leoprd otthonosan mozog a fkon. Sokszor az gak kztt pihen s oda hurcolja fel a zskmnyt is, hogy megvja vetlyttsaitl.
Klnfle foltok A jagur mintzata eltr a leopdtrl. Nem ritka a teljesen egyszn, fekete jagur sem, de testket ltalban stt szn rozzetk, n. szemfoltok bortjk, amelyek egy-kt kisebb foltot zrnak magakr. Htuk kzepn a stt szn foltok gyakran egybefgg vonall olvadnak. Testfelptsk a leoprdoknl is erteljesebb.
Csaldi vadszat Az oroszlnok gyakran csoportosan vadsznak, s a zskmnyon megosztoznak. Ez a hm s nstny valsznleg egy tbbgenercis falkhoz tartozik.
Az oroszlnok s a tigrisek trsas viselkedse nagyon klnbz. Az oroszln az egyetlen macskafle, amely falkban l s vadszik. A leoprd akr hossz kilomtereken t kveti kiszemelt ldozatt; gazellkra, szarvasokra, vaddisznkra, majmokra pp gy vadszik, mint a rgcslkra s a rovarokra. Ms nagymacskkkal szemben a leoprdnak nincs szksge folyamatos ivvz-utnptlsra. ldozatainak tetemeibl is elegend nedvessghez jut. Br a leoprdhoz hasonlan a jagur is gyesen mszik fra, jobbra fldn vadszik. Mivel ezek a flelmetes vadszok ltalban kistermet zskmnyt ejtenek, erteljes szamfogaikkal egyetlen harapssal is kpesek az ldozat nyakszirtjt sztroppantani.
Rejtlyes vadszat A karaklnak vagy sivatagi hiznak a hizfajokhoz hasonlan nagy, fekete szrpamacsos fle van. Ez a sajtossga s az a tny, hogy csak ritkn lthat, a kzpkorban klns hiedelmek forrsa volt.
Mit rejt az elnevezs? A puma szak- s Dl-Amerikban igen elterjedt s szmos nven simert pl. hegyi oroszln, amerikai oroszln, kagur, prduc s hegyi macska.
|Knyvbl rtam s nem 1 perces volt!-Msolni Tilos!|
|